Vārds lasīt necieš pavēles izteiksmi. Tāpat kā vēl daži darbības vārdi: mīlēt … sapņot…”(D.Penaks.)
Mācīties lasīt, spēlējoties? Jā, tas ir iespējams - to es stāstu un demonstrēju seminārā, to es daru savā ikdienas darbā - spēlējos. Spēlējos es un spēlējas bērni. Un pavisam nemanāmi veic ceļu no skaņām, burtiem, vārdiem līdz teikumiem un izlasītām grāmatām.
Aicinu arī jūs, mājās - spēlējaties! 

Daži ieteikumi no manas pieredzes 

  • Veidojiet ģimenes rituālu, kopā pavadītu laiku, sarunām par dienā notikušo, par priekiem un bēdām. Dalieties viens ar otru - emociju apzināšanai svarīgi ir saukt tās vārdā. Emocijas
  • Uzdodiet bērnam jautājumus, ko šodien uzzināji, ko darīji, satiki? Pastāsti, ko uzzīmēji?  Šādi, t.s. atvērtie jautājumi rosina sarunu. Jautājums “ kā veicās? nerosina sarunu - atbilde - “labi”, “slikti” un viss. Protams, arī pēc šādām atbildēm var uzdot atvērtos jautājumus, lai noskaidrotu sīkāk.  Stāstiet arī, kā jums veicās, ko darījāt.
  • Pavadiet kopīgu laiku virtuvē - plānojot un gatavojot vakariņas, sarunājieties, uzticiet bērniem mazos darbiņus. Komentējiet visas darbības, nosauciet produktu un priekšmetu nosaukums. Uzticiet saklāt galdu, palīdzēt sagriezt produktus u.c. - tas vairos viņu pašapziņu, motivēs piedalīties arī turpmāk. Arī pirkumu sarakstu varat veidot kopā - kad bērns apguvis burtus, viņš var mēģināt pierakstīt īsus vārdus. Neaizrādiet par kļūdām, kopīgi tās pārrunājiet. Ar katru reizi veiksies labāk. 
  • Ļaujiet bērniem pašiem ģērbties, tas ir svarīgs process, kas prasa zināmu piepūli  un laiku. Bet paša uzvilktas zeķes, bikses, krekls - tā ir liela uzvara ! Pat, ja bikses uzvilktas nepareizi - tas nekas.
  • Sarunājoties neizmantojiet pārāk daudz deminutīvus “zaķītis”, “karotīte” u.tml., kā arī nerunājiet “bērna valodā”, palīdziet bērnam apgūt pareizus lietu u.c. nosaukumus.  
  • Runājiet ar bērnu, vēl tad, kad viņš ir zīdainis, viņš jūs dzird un saprot. Komentējiet savas darbības -  “ Re, uzvilksim Tev sarkano jaciņu “, “Skaties kāda bumba!” utml. Valoda attīstās to dzirdot. 
  • Ļaujiet bērniem (apmēram no 3gadu vecuma)  šķirot pupiņas (piem. tumšās un gaišās), griezt ar šķērēm, no 2 gadu vecuma un ātrāk - plēst, burzīt dažāda biezuma papīru ( tikai ne grāmatas). Jā, iespējams pēc tam būs nedaudz nekārtības, bet  arī uzkopšanas darbos iesaistiet bērnu. 
  • Atcerieties - 15 minūtes darbojoties ar bērnu šodien, ir “miljonu”  vērts ieguldījums bērna attīstībā, viņa  nākotnē.  

  • Lasītprasmes apguvei - svarīga ir kopīga grāmatu lasīšana. Iesākumā - lasiet priekšā, pēc tam jau var sākt tekstā meklēt pazīstamos burtus, izlasīt īsus vārdus.  Lasīt var arī virtuvē - uz produktu iepakojumiem, burtus meklēt āra vidē - veikalu nosaukumi, mašīnu numurzīmes, ielu nosaukumi - burti mums ir visapkārt. Noteikti izmantojiet bibliotēku piedāvājumu - tur ir daudz interesantu grāmatu un bibliotekāri ieteiks labāko.
  • Ejot pastaigā vai mājās, spēlējiet spēli - “es redzu kaut ko, kas sākas ar skaņu ..” nosauciet visus priekšmetus u.c., kas sākas ar šo skaņu. Atcerieties - skaņas mēs dzirdam, tās var pierakstīt ar burtiem. 
  • Burtu apguvi var sākt ar bērna vārdu - kādas skaņas sadzird un kā to var pierakstīt. Un kas vēl sākas ar šīm skaņām? Un kā mammas vārdu var uzrakstīt? Tēta, māsas, brāļa? 
  • Burtu apguvei labāk izmantot principu, kad patskaņi  un līdzskaņi ir pamīšus. Piemēram A un M - sanāk vārds MAMMA.  Bērniem ir intersesantāk, kad var veidot vārdus no apgūtajiem burtiem.
  • Kastaņu laikā - salasiet tos, izžāvējiet, ar balto korektoru uzrakstiet burtus - un veidojiet vārdus. Var rakstīt abās pusēs, un vēl - ņemiet vērā, ka A, I, E - būs vajadzīgi vairākos eksemplāros.
  • Var izmantot arī klucīšus u.c. rotaļlietas


Sīkās motorikas attīstībai

Kartona kaste, uzlīmītes, plastmasas vāciņi.

  • Jaunumi - ieskatieties var noderēt! 
  • Padomi un ieteikumi

    Tāpat arī piedāvāju konsultācijas tiešsaistē (par lasītprasmi, gatavību skolai, adaptācijas periodu pirmskolā)

    Sagatavotos  jautājumu, nosūtiet man uz @ vai watsap (26407091) un es ar jums sazināšos, lai vienotos par saziņas veidu. 

    Atcerieties! :) 

Dažādi materiāli

Šīs attēlu kartītes un arī citas (augļu un dārzeņu) - var izmantot vārdu krājuma papildināšanai,pirmās skaņas nosaukšanai, atmiņas spēļu spēlēšanai. Lai bērnam veidotos saikne skaņa/burts - attēla jābūt labi pazīstamam lietām. 

pieejamas te

Alfabets_bildes_mazais

Alfabets_burti_mazais-1-1.pdf
Alfabets_attēlsvārds-3.pdf

Krāsojamās lapas - lasot kopā ar bērnu, vai palīdzot viņam lasīt pašam, izlasiet aprakstu un izkrāsojiet.

To, kas aprakstā nav minēts - bērns var krāsot brīvi pēc izvēles

Lasi_un_kraso_.pdf

Dažādi “vārdu režģi” - lasītpratējiem prasmju uzlabošanai . Šo var atrast te rudens lapā

Citi atrodami te

Krāsojamās lapas :

Apskati attēlus, nosaki pirmo skaņu, raksti burtu, meklē tādu pašu burtu aplīšos, krāso attēlus - darbojies un mācies lasīt!

💡taupot papīru, var printēt lapai no abām pusēm;

💡neprintē visu uzreiz, tikai attiecīgajā brīdī nepieciešamo;

💡sākumā vieglāki uzdevumi - skaņu - burtu iepazīšana, pēc tam grūtāki - vārdu lasīšana

💡ne visiem der viena metode, pielāgo uzdevumus atbilstoši bērnam - kādam labāk padosies “izlasīt” vārdu kopumā un tad iepazīt skaņas un burtus, kas to veido.

Pirmaskana_lasi_raksti_kraso-1-1.pdf

Krāsu apguvei, vārdu krājuma papildināšanai, pirmās skaņas noteikšanai un sasaistei ar burtu.  Meklē te :) 

Lielie un mazie burti


Mācies lasīt zilbes

Spēles dalībniekiem izdala kartītes ar vārdiem.  Spēles vadītājs lasa zilbi, un tas, kuram kartītē ir vārds ar šo zilbi, to aizsedz.

zilbjubingomazie.pdf 2 zilbes

zilbjubingomazie_kopija-3zilbes

Zilbju bingo lielie burti


Es__iesu_skola-1-1.pdf


kraso_un_ieraksti_burtu-2.pdf



Spēles lasītprasmei


 Spēle te - sameklē otru pusi. Lielo un mazo burtu iepazīšanai

Spēles

Krāso







Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.