Lasītprasme

Lasītprasme. 

14. februāris, 2022 pl. 11:28, Nav komentāru

     Lasītprasmes pamatā ir bērna runas attīstīšana, skaņu saklausīšana, fonemātiskās dzirdes attīstīšana, bet pats galvenais –jārada bērnā interese par lasīšanu un grāmatu. Lai lasītprasmes pilnveide noritētu veiksmīgi, jāņem vērā vecumposma attīstības likumsakarības.  Ļoti svarīgi jau kopš mazotnes lasīt bērniem priekšā grāmatas, pārrunāt izlasīto, radušos iespaidus, arī kopīgi aplūkot attēlus, pārrunāt tajos redzamo. Ne mazāk svarīgi ir attīstīt tausti – piedāvājot bērniem rotaļāties ar dažādu faktūru materiāliem, plēst papīru, šķirot dažādu krāsu pupiņas, pogāt pogas, vērt krellītes, tīt kamoliņus, griezt ar šķērēm, virpināt plaukstās kastaņus u.c. - daudz dažādas darbības mazo pirkstiņu darbināšanai - jo vairāk to darīsiet, jo raitāka būs valodiņa. Ne tikai tauste, arī pārējo maņu attīstīšana ir pamatā sekmīgai lasītprasmei.  

Vienlīdz svarīga ir arī lielās motorikas attīstība, jo tā ir nesaraujami saistīta ar sīko motoriku. Kāpt, lēkt, mest un ķert bumbu, rāpot - kustēties.  Sarunāties ar bērnu, jau no mazotnes, kad šķiet, ko nu viņš saprot. 

Saprot gan -  intonācijas, dzird balsi, reaģē. Vajag komentēt savas darbības, nosaukt priekšmetus precīzi, nerunāt '' bērnu valodā''.Ļaut bērniem runāt, izteikties -  uzklausīt viņus.

     Lasīšanas sākums ir skaņu pasaules uztvere.  

Ar ko sākt? Ieklausīties apkārtējā pasaulē pastaigu laikā, sadzirdēt putnu dziesmas, automašīnu skaņas, koka lapu čabēšanu vējā, oda sīkšanu, durvju čīkstēšanu un daudz citas, dažādas skaņas. Saprast, ka katru skaņu varam atdarināt (vismaz censties).  

Pirms konkrētu burtu apguves - klausīties un noteikt, cik skaņas ir vārdā. Iesākumā skaitām skaņas īsos vārdos, skaņu skaita apzīmēšanai varam izmantot dažādus priekšmetus - zīles, kastaņus, pogas, čiekurus, pupas, klucīšus u.t.t. Varam izmantot priekšmetus, nevis attēlu kartītes - bumba, krūze, jaka, kluči, čības u.c.  - nav nekā nepieejama ikdienā. Paralēli lasītprasmei tiks attīstīta arī prasme skaitīt.  Jo interesantāk būs, ja spēlēsim to kā spēli, bērns skaita skaņas mūsu dotajā vārdā, pēc tam mēs - viņa dotajā vārdā.

Tā ir ļoti svarīga spēja - klausīties, palīdzēsim to attīstīt!  Gan klausoties paši, gan mudinot bērnu klausīties. Pat klusumā var sadzirdēt skaņas - izmēģiniet to kopā ar bērniem, pēc tam pārrunājiet, ko katrs dzirdējāt.

Lasītprasme. Skaņa - burts.

14. februāris, 2022 pl. 17:40, Nav komentāru

Pēc tam, kad ir iepazītas skaņas apkārtējā pasaulē, pievēršam bērnu uzmanību, ka arī mūsu vārdu veido skaņas. Mammas vārds, tēta vārds, kaķa un suņa vārds - visi, visi vārdi pasaulē veidojas no skaņām.Skaņas ir garas, īsas, citas mīkstas, citas šņāc. Runājot ar bērniem, ļoti precīzi izrunājam visas skaņas, demonstrējot kā tās veidojas  - ūjinām kā pūces,  šņācam kā čūskas, zummējam kā bites un sīcam kā odiņi. Veidojam lietutiņa skaņas ar lūpām, klakšķinām ar mēlīti.Arī dažādu skaitāmpantiņu un pirkstiņrotaļu spēlēšana attīsta bērna artikulācijas aparātu, sagatavo to dažādu skaņu izrunai.Pasaka par mēlītiPirms mācīt burtus, lasām īsus dzejolīšus, stāstiņus un cenšamies saklausīt tajos noteiktu skaņu.Nākošais uzdevums - izdomāt vārdu ar noteiktu skaņu, (apgūstot katru jaunu skaņu, ''lādējam kuģus'' visas dienas garumā, nosaucot pēc iespējas vairāk vārdus ar apgūstamo skaņu). Vēl viena rotaļa - atrast apkārtējā vidē priekšmetus, un ne tikai,  kuru nosaukums sākas ar konkrēto skaņu. To var darīt ejot pastaigā, brauct ar auto, darbojoties virtuvē. Mudināt vērot, domāt, ieklausīties. Pēc tam jau mācāmies  noteikt kurā vietā vārdā atrodas skaņa (sākumā, vidū, beigās).Kad ar skaņām esam iepazinušies, mācāmies, ka tās var pierakstīt.Tāpat kā, pirms mēs mācamies noteikt skaņas, ir jāuzdod svarīgi jautājumi. Vispirms, jānoskaidro, kāpēc tas vajadzīgs? Ko mēs varēsim darīt, kad mācēsim skaņas pierakstīt? Vai tas ir svarīgi?  Bērniem patīk darīt nozīmīgas lietas - viena no tām - mācēt uzrakstīt savu vārdu.  

Vispirms sākam noteikt sava vārda pirmo skaņu - būs interesanti - PII grupiņā bērnu vārdiem, būs daudz dažādu skaņu,  varam saskaitīt, cik skaņas atkārtojas, cik ir pa vienai.  Tas noteikti raisīs interesi izpētīt, ka vārdi var nebūt vienādi, lai arī sākas ar vienādām skaņām.Savā praksē, pirms visu burtu mācīšanas, katram bērnam devu izkrāsot viņa vārda pirmo burtu. Tas rosina pozitīvas emocijas, pašapziņu, skaisti izkrāsots vārda pirmais burts, turpmāk kalpoja kā vāks visu burtu grāmatai, kura veidojās visa mācību gada garumā.

nosaki_pirmo skaņu

Rakstītprasme

15. maijs, 2022 pl. 17:20, Nav komentāru          Pirms mācīties rakstīt rakstītos burtus, roka jāsagatavo rakstīšanai  ar dažādām darbībām - verot, pinot, griežot ar šķērēm, veltnējot plastilīnu, šķirojot pupas, vai pogas, plēšot papīrus, spēlējoties ar klučiem, smiltīm un dubļiem, darbojoties ar ''pinceti '' (vai pincetes satvērienā pārvietojot vieglus priekšmetus), šādas un tamlīdzīgas darbības nostiprinās sīko motoriku, attīstīs prasmes koncentrēties un paveikt darāmo darbu.  

Kādā brīvā brīdī var sākt zīmēt burtu elementus lapās bez līnijām - zīmēt dažādas liektas, slīpas un taisnas līnijas, līkločus, aplīšus - ļaujiet vaļu fantāzijai😉 .

Vasarā ''rakstiet '' smiltīs, ziemā sniegā, pēc iespējas vairāk liekot darboties pirkstiņiem.

Kad sākat apgūt burtu elementus, sākumā rakstiet vienkāršākos, dažādus lociņus un slīpas vai liektas līnijas, ovālus. Pašu burtu rakstības apgūšanu atstājiet profesionāļu rokās (ja neesat pārliecināts par savām spējām)- lai jūsu bērns prastu burtiņu uzrakstīt pareizi, kā arī pareizi savienotu to ar citiem burtiem. Tās ir ļoti svarīgas prasmes.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.