Rakstītprasme un lasītprasme ir cieši saistītas viena ar otru. Mācoties lasīt, bērni vienlaikus mācās rakstīt(un otrādāk), savukārt uzrakstītais teksts ir lasītprasmes veicinātājs.
Gan vienas, gan otras prasmes attīstīšanā un nostiprināšanā jāievēro noteikti principi.
Pirmsskolas programma un vadlīnijas nosaka, ka beidzot pirmsskolu, optimālais sasniedzamais rezultāts ir - “raksta rakstītos burtus neirobežotā laukumā”. Tomēr, arī neierobežotā laukumā, mums, skolotājiem, jāskaidro burtu atrašanās attiecībā vienam pret otru - kaut vai demonstrējot to bērna vārda rakstībā. Savukārt, padziļinātās apguves līmenis paredz - “raksta visus rakstītos burtus, savu spēju robežās savieno tos kopā”.
Pirmsskolas skolotājs ir atbildīgs par bērna rakstītmācīšanās veicināšanu!
Katrs bērns attīstās un apgūst prasmes savā tempā, tomēr pirmsskolas skolotājam jāievēro princips - iet pussolīti pa priekšu, piedāvājot tāda līmeņa uzdevumus, ko bērns vēl nevar veikt pats, bet var to paveikt kopā ar skolotāju vai citiem bērniem.
Izmantotie avoti :
Izmantotie avoti :
Foto no canva. com un personīgā arhīva.
Viens praksē pārbaudīts paņēmiens kā apgūt pareizu zīmuļa satvērienu - saujā divi pirkstiņi sargā mīkstu bumbiņu (piemēram - mazu dzijas kamolīti vai no salvetes izveidotu), kamēr pārējie trīs pirkstiņi strādā.
Svarīgi, lai bumbiņa nav pārāk liela vai maza, lai neveidojas saspringums plaukstā. Un vēl - dažādojot darbības veidus, bumbiņu var izveidot bērns pats vai kopā ar pieaugušo.
P.S. Ja lieto “uzmavas”, tad tās vajag uz visiem zīmuļiem.